funke ATR833-2K-LCD
  • Complete VHF transceiver for small aircraft with 6W output power in a 2 ¼ inch (57mm) housing
  • 8,33 kHz/25kHz channel spacing
  • LCD display
  • Dual-watch technology, simultaneous monitoring of two frequencies
  • Memory for up to 100 user-definable named frequencies
  • Voice controlled intercom for up to 4 microphones
  • Fast alphanumeric database search
  • Configurable energy saving mode
  • EASA Certified and delivered with EASA Form 1
  • Download ATR833-2K-LCD Brochure (english)
1.540,00 con 4,50% IGI